Be kategorijos

Tyrimas: apie vaikų saugumą kelyje susimąsto tik 2 tėvai iš 10

Artėjant naujiems mokslo metams, tik 20 proc. gyventojų, turinčių mokyklinio amžiaus vaikų, pagalvoja apie jų saugumą keliaujant į mokyklą ir iš jos. Tai parodė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas naujausias visuomenės nuomonės tyrimas. Lietuvos kelių policijos duomenimis, apie trečdalis visų per metus vaikų patiriamų nelaimų kelyje įvyksta rudens metu. Tai parodo, kad prasidėjus rudeniui ir vaikai, ir kiti eismo dalyviai privalo būti budrūs ir elgtis atsakingai. 

Saugumą keliuose užgožia finansiniai klausimai

Pasak Aurelijos Kazlauskienės, „Lietuvos draudimo“ Strategijos, klientų ir marketingo departamento direktorės, tyrimu buvo siekiama išsiaiškinti, su kokiais esminiais rūpesčiais susiduria tėvai, besiruošiantys naujiems vaikų mokslo metams.

„Rugpjūčio pabaigoje daugiau nei 340 tūkst. moksleivių ruošiasi mokslo metų pradžiai. Su jais drauge ruošiasi ir tėvai, kurie susiduria su įvairiais rūpesčiais. Vis tik mūsų atliktas tyrimas parodė, kad tik 20 proc. žmonių, turinčių mokyklinio amžiaus vaikus, nurodė galvojantys apie vaikų saugumą kelionėje į ir iš mokyklos.

Kaip didžiausias tėvų rūpestis buvo įvardintos didesnės nei įprastai finansinės išlaidos, tai nurodė 50 proc. respondentų. 45 proc. apklaustųjų taip pat išskyrė būtinųjų mokyklinių prekių įsigijimą“, – komentuoja A. Kazlauskienė.

Anot jos, natūralu, kad tėvai daugiausiai galvoja apie finansinius klausimus ir vaiko aprūpinimą mokyklai reikalingais dalykais. Tačiau saugi kelionė taip pat yra kritiškai svarbi, nes rudenį įvyksta daug nelaimių keliuose − vėl auga eismo intensyvumas, vaikai būna primiršę saugaus eismo taisykles, o kai kurie vairuotojai dar gyvena atostogų nuotaikomis.

Rudenį vaikų nelaimių keliuose padaugėja

Remiantis Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, 2022 metais eismo įvykiuose buvo sužeisti ir žuvo 573 vaikai. Rudens mėnesiai išsiskiria vaikų nelaimių eisme gausa ir pernai rugsėjo – lapkričio mėnesiais buvo sužeista 29 proc. visų nukentėjusių vaikų.

„Rugsėjo pradžia eismo dalyviams yra ypatingas metas, kai iš vasaros atostogų grįžus moksleiviams ir suaugusiems miestuose pastebimai suintensyvėja eismas, formuojasi spūstys, padaugėja pėsčiųjų. Kaip įprasta, prieš mokslo metų pradžią yra peržiūrimas intensyvių perėjų ženklinimas ir žymėjimas, atliekami kiti pasiruošimo darbai. Pirmąsias rugsėjo savaites policija skiria daug dėmesio eismo saugumo užtikrinimui, patruliuoja prie mokyklų, piko metu rytais prižiūri pėsčiųjų perėjas“, – sako Ramūnas Matonis, Policijos departamento komunikacijos skyriaus vadovas.

Vaikų saugumas – kiekvieno atsakomybė

Kaip pasakoja „Lietuvos draudimo“ atstovė, atsižvelgiant į tai, kad kiekvieną rugsėjo mėnesį šalies gyventojai susiduria su intensyvesniu eismu, vaikai ir suaugusieji raginami kalbėtis tarpusavyje, atkreipiant dėmesį į saugaus eismo problemą.

„Dėl šios priežasties jau 24-erius metus iš eilės inicijuojama socialinės atsakomybės akcija „Apsaugok mane“, kurios metu visą rugsėjo mėnesį nemokamai apdraudžiame visus Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų moksleivius nuo nelaimingų atsitikimų kelyje. Skaičiuojame, kad šiemet bus apdrausti daugiau nei 340 tūkst. moksleivių visoje šalyje – tiek vaikų šiemet vėl pravers mokyklų duris rugsėjo pirmąją“, – pasakoja A. Kazlauskienė.

Akcijos „Apsaugok mane“ metu visą rugsėjo mėnesį kiekvienas šalies moksleivis turės nemokamą draudimą nuo nelaimių kelyje.

„Draudimo apsauga mokyklinio amžiaus vaikams įsigalios automatiškai pačią pirmą mokslo metų dieną bei galios iki pat rugsėjo 30 dienos pabaigos. Tam, kad draudimo apsauga galiotų, tėveliams nieko papildomai nereikia daryti.

Jei moksleivis, keliaudamas pėsčiomis, važiuodamas ar vežamas dviračiu, riedėdamas paspirtuku šį rugsėjį pateks į eismo įvykį, tėvams ar globėjams reikia registruoti žalą „Lietuvos draudimo“ svetainėje arba susisiekti su draudimo specialistais trumpuoju telefonu 1828. Draudimo išmoka yra išmokama nepriklausomai nuo to, ar moksleivis yra avarijos kaltininkas“, – informuoja „Lietuvos draudimo“ atstovė.

„Apsaugok mane“ yra viena iš seniausių socialinės atsakomybės iniciatyvų Lietuvoje, kurią „Lietuvos draudimas“ inicijavo 2000 metais.

Daugiau apie vaikų saugumo keliuose iniciatyvą: https://www.ld.lt/asmens-draudimas/apsaugok-mane

Tyrimą „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, 2023 m. liepos 20-29 dienomis. Tyrimo metu buvo apklausti 18-75 metų amžiaus 1009 respondentai.

Šaltinis: BNS