Be kategorijos

Tyrimas: net 74 proc. lietuvių išeikvotas elektronines cigaretes išmeta kur papuola

2022.10.04
  Elektroninių cigarečių pasaulinė rinka spurtuoja – skirtingose ataskaitose jai prognozuojamas metinio augimo koeficientas svyruoja nuo 4,31 proc. iki 16,5 procentų. Augantį populiarumą patvirtina ir Lietuvoje atliktas visuomenės nuomonės tyrimas, atskleidęs, kad kone kas ketvirtas respondentas (23 proc.) yra rūkęs arba rūko elektronines cigaretes, skelbiam išplatintame pranešime.

Kaip pažymi pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų tvarkymo specialistai, panaudotos elektroninės cigaretės priskiriamos smulkios elektronikos atliekų kategorijai, todėl turi būti surenkamos ir tvarkomos atskirai, nemaišant jų su buitinėmis ar kitų rūšių atliekomis. Išeikvotos elektroninės cigaretės gali būti grąžinamos į prekybos vietą, kurioje jos buvo įsigytos.

Jos taip pat gali būti išmetamos į specialias smulkios elektronikos surinkimo dėžutes, kurios dažniausiai įrengtos didžiuosiuose prekybos centruose. Tuo metu net 74 proc. lietuvių jas išmeta ne ten, kur turėtų, rodo atliekų tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ užsakymu atliktas reprezentatyvus visuomenės nuomonės tyrimas.

„Vis dažniau elektroninių cigarečių randame baterijų ir galvaninių elementų atliekoms rinkti skirtose talpose – dažniausiai jų aptinkame daugiabučiuose ir degalinėse įrengtose galvaninių elementų surinkimo dėžutėse. Iš viso tokių dėžučių Lietuvoje esame įrengę per 14 tūkst. ir pastaruoju metu pastebime, kad išeikvotos elektroninės cigaretės jose ima sudaryti iki 5 proc. turinio. Jeigu tokia tendencija išliks ir toliau, vertinant mūsų surenkamą metinį galvaninių elementų kiekį, išeikvotų elektroninių cigarečių galvaniniams elementams rinkti skirtose talpose ateityje gali susidaryti iki 3 t per metus“, – sako pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovės pardavimų direktorė Kristina Kavaliauskienė.

Apklausos rezultatai atskleidė, kad net 39 proc. apklaustųjų el. cigarečių atliekas meta tiesiog į buitinių atliekų konteinerį, dar 21 proc. – tiesiog išmeta į viešose vietose esančias šiukšlių dėžes.   „Elektroninės cigaretės yra mažas įrenginys, kurio sudėtyje yra metalų, plastiko, skysčių, taip pat baterija – ne vietoje išmestos yrančios baterijos daro žalą gamtai, o dauguma jų dalių gali nesuirti ir šimtus metų. Stulbinantis šių atliekų kiekis su buitinėmis atliekomis keliauja į sąvartynus, todėl būtina ieškoti sprendimo“, – sako K. Kavaliauskienė.

Visgi ketvirtadalis apklaustųjų (24 proc.) panaudotas elektronines cigaretes išmeta į smulkiai elektronikai rinkti skirtas dėžutes prekybos centruose. Dar 21 proc. apklaustųjų šias atliekas rūšiuoja, tačiau neteisingai – 7 proc. elektronines cigaretes meta į plastiko / popieriaus konteinerius, taip pat į daugiabučiuose įrengtas galvaninių elementų surinkimo dėžutes (7 proc.) arba tiesiog kaupia namuose (7 proc.).

 

Būtina užtikrinti elektroninių cigarečių surinkimo infrastruktūrą

Absoliuti dauguma (80 proc.) apklaustųjų mano, kad panaudotos elektroninės cigaretės turėtų būti surenkamos į specialias talpas ir perdirbamos, taip pat absoliuti dauguma (86 proc.) patvirtina, kad mestų panaudotas elektronines cigaretes į specialias talpas, jei jos būtų įrengtos viešose vietose.

Pasak K. Kavaliauskienės, Lietuvoje turime bent kelis gerus pavyzdžius, kurie ganėtinai efektyviai padeda tvarkytis su atliekomis – tai ir gerai veikianti depozito, o taip pat ir baterijų bei galvaninių elementų ar smulkios elektronikos surinkimo sistemos. Turėdami praktikoje pasiteisinusią ir gerai veikiančią skirtingos rūšies atliekų surinkimo infrastruktūrą, nesunkiai galime užtikrinti dar didesnį jos prieinamumą gyventojams, pritaikydami egzistuojančią sistemą konkrečioms problemoms spręsti.

Pasak jos, įvertinus faktinį ir prognozuojamą elektroninių cigarečių vartojimą, akivaizdu, kad šios rūšies atliekų kiekiai tik augs, o numačius ir skyrus pakankamą finansavimą, elektroninių atliekų sutvarkymo problemą galima efektyviai išspręsti.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą, kurios metu buvo apklausti 1006 respondentai nuo 18 iki 75 metų amžiaus, bendrovės „Žalvaris“ užsakymu 2022 m. rugpjūčio 25-rugsėjo 2 d. atliko tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“.

Šaltinis: lrt.lt