Be kategorijos

Ministrė A. Bilotaitė: daugėja žmonių, kurie rūpinasi savo saugumu ir žino, kaip elgtis nelaimių metu

2022.05.26
  Naujausias Vidaus reikalų ministerijos inicijuotas sociologinis tyrimas parodė, kad vis daugiau žmonių Lietuvoje jaučiasi saugūs ir palankiai vertina kriminogeninę situaciją, o pasitikėjimas policija viršija Europos Sąjungos (ES) vidurkį – iš 27-ių ES valstybių Lietuva yra 8-9-oje pozicijoje. Didėja pasitikėjimas ir kitomis viešąjį saugumą užtikrinančiomis tarnybomis.

Tyrimo duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį itin pagerėjo viešojo saugumo situacijos vertinimas, taip pat žmonės labiau rūpinasi savo, savo artimųjų ir turto saugumu. Pastebėtina, jog keičiasi informacijos šaltinių apie viešąjį saugumą prioritetai: mažėja televizijos ir spaudos, didėja asmeninės patirties, artimosios aplinkos ir socialinių tinklų svarba.

Lietuvoje besijaučią saugiai įvardijo 87 proc. respondentų, o teigiamas kriminologinės situacijos vertinimas, palyginus su 2006 m., išaugo nuo 29 proc. iki 73 proc. Anot apklaustųjų, didžiausią grėsmę jų gyvenamojoje teritorijoje kelia sukčiavimai (telefonu, elektroniniu būdu ar kitais būdais išviliojant turtą ir pinigus).

„Didėjantis saugumo jausmas šalyje rodo sistemingo ir nuoseklaus institucijų darbo rezultatus. Esame teisingame kelyje, tačiau yra sričių, kur turime tobulėti. Šiuo metu skiriamas didžiulis dėmesys civilinės saugos mokymams, visuomenės informavimui ir švietimui apie pasirengimą galimoms grėsmėms, todėl tikiuosi, jog kitų metų apklausa parodys dar geresnius rezultatus ir dar daugiau žmonių bus pasiruošę apsaugoti save, savo artimuosius ir turtą nelaimių metu“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Per metus nuo 48 iki 57 proc. padaugėjo manančiųjų, kad jie žinotų kaip elgtis stichinių ar žmogaus sukeltų nelaimių metu. 56 proc. žmonių savo mobiliajame telefone yra nusistatę ar atsisiuntę programėlę trumpiesiems perspėjimo pranešimams gauti, o 41 proc. – namuose turi įsirengę autonominius dūmų detektorius.

Apklausos rezultatai parodė augantį žmonių sąmoningumą – 93 proc. respondentų nurodė ėmęsi kokių nors veiksmų, kad apsisaugotų patys ar apsaugotų savo nuosavybę. Tyrimas taip pat atskleidė, jog nemaža dalis žmonių (60 proc.) rūpinasi savo asmens duomenų apsauga.

Keitėsi požiūris ir į nelegaliu būdu įsigytų prekių (alkoholio, tabako gaminių ir degalų) vartojimą. Per septynerius metus nuo 43 iki 30 proc. sumažėjo žmonių, kurie pateisina nelegaliu būdu įsigytų prekių vartojimą.

Tyrimo duomenimis, padaugėjo žmonių, teigiamai vertinančių Vidaus reikalų ministerijai pavaldžių tarnybų darbą: 91 proc. teigiamai vertina ugniagesių darbą, 83 proc. teigiamai atsiliepia apie Bendrosios pagalbos centro (BPC) veiklą. Labai išaugo ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) darbo vertinimas – pasieniečių darbą teigiamai vertina 70 proc. žmonių, nors prieš dešimtmetį tokių buvo vos 45 proc. Pasitikėjimas policija per 15 metų Lietuvoje išaugo labiausiai iš visų ES šalių. Tyrimo duomenimis, policija pasitiki 78 proc. gyventojų, 2007 m. šis skaičius siekė vos 35 proc.

Per pastarąjį dešimtmetį smarkiai sumažėjo įsitikinusiųjų, kad pareigūnai ima kyšius. Nuo 15 iki 4 proc. sumažėjo žmonių, kurie manė, kad kelių policijos pareigūnai iš jų reikalavo kyšio, o nuo 13 iki 2 proc. sumažėjo žmonių, kurie nurodė davę kyšius pareigūnams.

Reprezentatyvią gyventojų apklausą 2021 m. rugpjūčio – lapkričio mėn. atliko įmonė „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu apklausta 5021 respondentų: 3021 tiesioginės apklausos (CAPI) būdu ir 2010 internetinės apklausos (CAWI) būdu.

Šaltinis: bns.lt