Be kategorijos

Išaugusios elektros kainos verčia priimti taupymo sprendimus

2022.10.31
  Elektros kainų rekordai paskatino gyventojus ir verslą peržiūrėti vartojimo įpročius. Kaip sutaupyti, svarsto ir biudžetinės įstaigos. Tauragės rajono savivaldybė apie tai ėmė galvoti dar prieš keletą metų, todėl padėtis nėra tragiška – neteks nei šalti, nei gyventi tamsoje. Vis dėlto išaugusios elektros energijos kainos skatina dar labiau optimizuoti energetinių resursų naudojimą.

 

Išsiuntė prašymus taupyti

Kylančios elektros kainos keičia Lietuvos gyventojų elektros vartojimo namuose įpročius – kone 7 iš 10-ies pradėjo gerokai labiau taupyti elektrą arba stengiasi tai daryti, atskleidė bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa. Taupymas aktualus ir biudžetinėms įstaigoms. Pasak mero patarėjo ryšiams su visuomene Kasparo Bertašiaus, Tauragės rajono savivaldybės administracija yra išsiuntusi prašymus biudžetinėms įstaigoms su rekomendacijomis taupyti elektros energiją individualiai pagal galimybes.

 

Ant dirbtuvių stogo – saulės elektrinė

Paklaustas, ar bendrovėje stengiamasi taupyti elektros energiją, UAB Tauragės butų ūkio direktorius Egidijus Vaitiekus papasakojo naujieną – ant gamybinių dirbtuvių stogo jau baigiama įrengti saulės elektrinė, ji turėtų būti prijungta jau šį mėnesį.

– Mūsų poreikiams turėtų jos užtekti, – tikisi direktorius.

– Mūsų įmonės metinis elektros sunaudojimas siekia 20 tūkst. kW, saulės elektrinės gaminama elektra turėtų jį padengti.

E. Vaitiekus pasidalijo mintimis ir apie naują idėją – galimybę įsirengti saulės elektrines ir daugiabučių gyventojams:   – APVA pasiūlė projektą saulės elektrines įrengti ant daugiabučių stogų. Tai dar tik projektas, kol kas derinam su APVA, uždavinėjam nepatogius klausimus, aiškinamės. Dalyvavom ir konferencijoje apie tai. Kai viskas bus aišku ir bus paskelbtas kvietimas, teiksime paraiškas. Dabar dar sunku burti, bet APVA teigia, kad tai bus ne tik bendrai namo elektrai gaminti skirti moduliai, bet ir gyventojų butuose sunaudojamai elektrai.

 

Pakeitė darbo laiką

B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė pasakoja, kad ant bibliotekos pastato stogo yra įrengta saulės elektrinė. Ji tuo labai džiaugiasi, kadangi tai padeda išvengti kosminių sąskaitų už elektrą. Vis dėlto, pasak jos, bibliotekos darbuotojai solidarizuojasi su visais, kurie stengiasi elektros energijos nešvaistyti, ir taip pat kai ką savo darbe pakeitė:

– Pirmiausia pakeitėme bibliotekos darbo laiką. Filialų darbo dieną iš šeštadienio perkėlėme į pirmadienį, kadangi dauguma jų yra ne atskirose patalpose, o įsikūrusios tame pačiame pastate su seniūnija, kultūros namais ir pan., o tos įstaigos šeštadieniais nedirba, taigi ir nekūrena, nedegina elektros ir t.t.

Pakeistas, pasak jos, ir viešosios bibliotekos bei miesto filialų – Vymerio ir Skaudvilės – darbo laikas: šeštadieniais ji dirba nebe iki 16, o iki 14 val. Pastebėta, kad nuo 14 iki 16 val. į biblioteką užsuka vos vienas kitas lankytojas, taigi deginti elektrą, laikyti įjungtus kompiuterius ir visus įrenginius neverta.

 

Pasirūpino jau prieš keletą metų

Pasak K. Bertašiaus, anksčiau Tauragės rajono savivaldybės administracija už įstaigų, gatvių apšvietimo ir kitiems poreikiams reikalingą elektros energiją mokėjo 0,0537 Eur/kWh, šiuo metu moka 0,226 Eur/kWh. Ši kaina, lyginant su dabartinėmis, išlieka gerokai žemesnė.

Be to, pasak mero patarėjo, Tauragės rajono savivaldybės administracija ėmėsi veiksmų elektros energijos taupymui jau prieš keletą metų. „Šiam tikslui ant 25 biudžetinių įstaigų stogų yra įrengti saulės kolektoriai, kurie įstaigoms leidžia pačioms pasigaminti dalį elektros energijos. Tauragė yra pirmasis miestas ir rajonas Lietuvoje, kuris pakeitė visus senus gatvių šviestuvus į naują ir išmanų LED apšvietimą, leidžiantį sutaupyti apie 50 proc. elektros energijos. Be to, kitais metais miesto reikmėms bus pastatyta 1075,3 kW galios saulės fotovoltinė elektrinė, kurios pagaminta elektros energija bus naudojama Tauragės rajono savivaldybės seniūnijų elektros poreikiams patenkinti. Didžioji dalis elektros energijos bus panaudota visoms rajono gatvėms apšviesti“, – atsakydamas redakcijai, rašo K. Bertašius.

Jis įsitikinęs, kad visi šie laiku priimti sprendimai ir atlikti darbai leidžia pasiekti didesnį energetinį efektyvumą, žymiai sumažinti elektros energijos išlaidas ir jaustis šiek tiek laisviau net ir išaugus elektros energijos kainoms.

 

Kalėdų neaptemdys

Paklaustas, kokia šiemet bus Kalėdų eglė, ar siekis taupyti nenuskurdins šventinių renginių, K. Bertašius sakė, kad eglutė, kaip ir kiekvienais metais, bus interaktyvi, bet atrodys kitaip. Pasak jo, atsižvelgiant į kylančias paslaugų kainas eglutės kaina stipriai nesiskirs nuo praėjusių metų. Miestiečius, kaip ir kasmet, džiugins Eglučių alėja. Vyks šventinis koncertas ir programa vaikams. Laukia ir daugiau veiklų bei pramogų, bet plačiau apie viską, pasak atstovo spaudai, gyventojai bus informuoti ateinantį mėnesį.

Šaltinis: Tauragės žinios