2022.04.08
Absoliuti dauguma (87 proc.) Lietuvos gyventojų pastaruoju metu jaučia padidėjusią įtampą, nerimą ar stresą, atskleidė emocinės pagalbos platformos „Visipsichologai.lt“ užsakymu „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa.
Nustatyta, kad 33 proc. gyventojų jaučia ženkliai padidėjusį nerimą, o 54 proc. – šiek tiek išaugusias neigiamas emocijas. 1007 respondentų apklausa buvo atlikta kovo mėnesį, Rusijai tęsiant vasario 24 dieną pradėtą karą Ukrainoje.
„Ženklų įtampos, nerimo, streso padidėjimą dažniau nurodė moterys bei mažiausių pajamų grupės atstovai. Šiek tiek padidėjusią arba visai nepadidėjusios įtampos dažniau nurodė vyrai. Gerokai padidėjusią įtampą jaučia 26 proc. proc. vyrų ir 37 proc. moterų. Šiek tiek padidėjusią atitinkamai 56 proc. ir 52 proc.“, – komentavo emocinės sveikatos profesionalų platformos „Visipsichologai.lt“ atstovė, geštalto psichoterapijos praktikė Rita Mackonienė.
Tyrimas atskleidė, kad labiausiai neigiamos emocijos slegia 56 metų ir vyresnius žmones, kurių net 38 proc. prisipažino dėl ženkliai padidėjusios įtampos. Blogai jaučiasi ir jaunimas – 60 proc. 18-25 metų amžiaus respondentų teigė jaučiantys šiek tiek padidėjusią įtampą ir stresą.
Sunkiau karo žiaurumus išgyvena mažesnes pajamas gaunantys – 43 proc. iki 300 EUR uždirbantys jaučia ženkliai išaugusias blogas emocijas, o iš daugiau nei 700 EUR pajamų gaunančių 30 proc. indikavo labai išaugusį stresą, nerimą.
Vertinant pagal apklausoje dalyvavusių respondentų profesijas ir veiklas, labiausiai sunerimę yra ūkininkai, kurių net 77 proc. nurodė ženkliai išaugusį stresą, mažiausiai nerimauja moksleiviai ir studentai.
Pasak R.Mackonienės, emocinės sveikatos specialistų registracijos statistika rodo, kad besikreipiančių dėl konsultacijų skaičius išaugo dar apie 35 proc., lyginant su „Covid-19” pandemijos metu padidėjusia specialistų paklausa.
„Visipsichologai.lt“ yra didžiausia Lietuvoje psichologus ir psichoterapeutus vienijanti emocinės pagalbos platforma, kviečianti gyventojus bei organizacijų darbuotojus pasirinkti tinkamą specialistą bei kartu atrasti emocinį balansą.
Šaltinis: bns.lt