Be kategorijos

Apklausa: auga lietuvių jautrumas nepasiturinčių valstybių gyventojams

2022.12.15
  Lietuvių empatija bei sąmoningumas vystomojo bendradarbiavimo klausimais auga. Tai atskleidė tyrimų bendrovės „Spinter Tyrimai“ 2022 m. spalį Vystomojo bendradarbiavimo platformos užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas „Šalies gyventojų nuomonės tyrimas dėl vystomojo bendradarbiavimo ir tvarių finansų“. Nors žmonių, žinančių vystomojo bendradarbiavimo sąvoką, dar yra pakankamai nedaug (30 proc. apklaustųjų), tačiau lyginant su ankstesniais metais, aiškiai matomas šuolis Lietuvos gyventojų supratime apie vystomąjį bendradarbiavimą: net 82 proc. apklaustųjų mano, jog yra svarbu teikti pagalbą ekonomiškai sunkiau besiverčiančioms valstybėms.

„Vystomojo bendradarbiavimo žinomumo augimą pirmiausia galiu susieti su karu Ukrainoje. Tas pats galioja ir pagalbai ekonomiškai mažiau išsivysčiusioms šalims, tačiau svarbu pabrėžti, jog yra skirtumas tarp visuomenės palaikymo ekonomiškai išsivysčiusioms šalims bei to, kas yra vystomasis bendradarbiavimas, – apklausos rezultatus komentuoja Nacionalinės nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platformos politikos patarėja Justina Kaluinaitė.

– Prasidėjus karui daug žmonių aukojo ir savanoriavo, viršų paėmė tokios vertybės kaip pagalba artimui, tad tokį šuolį lėmė mūsų regione vykstantis karas. Taip pat prie to prisidėjo ir parama Baltarusijos pilietinei visuomenei, sėkmingai vykdoma lietuvių bei lietuvių kilmės asmenų relokacija iš Venesuelos, gyventojų atjauta karo nuskriaustiems žmonėms bei humanitarinės pagalbos poreikis.“

Organizacijos atstovė pabrėžia ir skaidrios komunikacijos šiomis temomis svarbą. „Vystomojo bendradarbiavimo bei tarptautinės humanitarinės pagalbos sritis yra subtili ir jautri tuo, kad jos lėšos naudojamos ne Lietuvoje, o už jos ribų, todėl ypač svarbu aiškiai, suprantamai ir detaliai Lietuvos piliečiams pateikti koncentruotą informaciją apie įvairių sričių teikiamą paramą ir remiamas veiklas šioje politikos srityje.“

J. Kaluinaitė pastebi, kad Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslų žinomumas, lyginant su keleto pastarųjų metų apklausų duomenimis, nekito. Anot jos, to priežastis – su Darnaus vystymosi tikslais susijusios komunikacijos stoka bei tikslios ir aiškios informacijos, kas ir kaip dėl jų daroma Lietuvoje, trūkumas.    Įdomu tai, kad kiek daugiau nei pusė apklausos dalyvių (52 proc.) sutiktų, jog dalis jų sumokėtų mokesčių būtų skiriami skurdo mažinimui ekonomiškai nepasiturinčiose šalyse. O didžioji dauguma apklaustųjų (78 proc.) sakė, kad jiems investuojant savo lėšas jiems būtų svarbu laikytis „tvarių investicijų“ principo – t. y. investuoti į skaidrius bei socialiai atsakingus verslus.

„Matyti, kad pasaulinės tendencijos atsispindi ir Lietuvoje. Lietuviai tampa jautresni mažiau pasiturintiems, jie nori ir gali dalintis savo gėrybėmis, – teigia Lietuvos vartotojų aljanso tarybos narė Rūta Trainytė. – Taip pat mūsų šalyje populiarėja ir tvarumo iniciatyvos, rūpestis savo aplinka pamažu tampa norma. Ši kryptis yra daug žadanti, nes mūsų pačių investicijos lemia, kiek ilgai bus finansuojamas aplinkai nedraugiškas ir didžia dalimi klimato kaitos problemas sukėlęs verslas, toks kaip naftos ir dujų pramonė.“

R.Trainytė pabrėžė, kad klimato kaitos sukelti reiškiniai labiausiai atsiliepia mažiau ekonomiškai išsivysčiusių Afrikos, Azijos, Okeanijos šalių gyventojams, kurie patiria skurdą, o ypač – moterims ir vaikams. Dalis vystomojo bendradarbiavimo projektų jiems padeda prisitaikyti prie juos užgriūvančių ekstremalių klimato reiškinių, tokių kaip potvyniai, uraganai, sausros, vandens ir maisto stygius.

 

Apie Vartotojų aljansą

Vartotojų aljansas – tai 2012 m. įkurtas, 10 nevyriausybinių vartotojų organizacijų buriantis susivienijimas, kurio nariai yra: Asmens privatumo gynimo ir duomenų apsaugos asociacija, asociacija „Už sąžiningą bankininkystę“, Draudėjų asociacija, Finansų ir kreditų valdymo asociacija, Lietuvos bankų klientų asociacija, Lietuvos gyventojų patarėjų sąjunga, Lietuvos vartotojų asociacija, Lietuvos vartotojų sąjunga, Vartotojų teisių gynimo centras ir Vartotojų teisių institutas. Vartotojų aljansas yra vienintelė Lietuvos vartotojų skėtinė organizacija, kuri yra Europos vartotojų organizacijos BEUC narė.

 

Apie Vystomojo bendradarbiavimo platformą

Nacionalinė nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma – tai vystomojo bendradarbiavimo, globalaus švietimo, darnaus vystymosi tikslų, humanitarinio veiksmo srityje dirbančias Lietuvos nevyriausybines organizacijas vienijanti skėtinė asociacija. Įsteigta 2007 m., šiuo metu ji jungia 22 organizacijas.

Šaltinis: BNS