Be kategorijos

Apklausa: 62 proc. gyventojų keistų autoservisą, jei sužinotų, kad šis netinkamai tvarko atliekas

Naujausia Aplinkos apsaugos instituto (AAI) užsakymu atlikta apklausa parodė, kad gyventojams vis labiau rūpi ir tai, kaip autoservisai laikosi aplinkosauginių reikalavimų.

Apklausa parodė, kad daugumai (80 proc.) apklaustųjų yra svarbu, jog autoservisas, kurio paslaugomis jie naudojasi, tinkamai rūšiuotų ir pasirūpintų susidariusiomis atliekomis. Negana to, 62 proc. šalies gyventojų atsisakytų autoserviso paslaugų, jei jis nepaisytų aplinkosauginių reikalavimų.

Gamtos puoselėjimu besirūpinantiems ir tvariai gyvenantiems žmonėms gali kilti klausimas, kaip žinoti, kad jų pasirinktame autoservise yra paisoma aplinkosauginių reikalavimų ir atliekos yra tvarkomos tinkamai.

„Autoservisai ir „garažiukai“ yra tos vietos, kur susidaro daug pavojingų atliekų – savo gyvavimo ciklą baigę akumuliatoriai, amortizatoriai, filtrai, taip pat ir panaudota alyva. Be to, autoservisuose kiekvienais metais susidaro ir kalnai naudoti nebetinkamų padangų. Už didžiosios dalies šių atliekų pridavimą teisėtiems atliekų tvarkytojams reikia susimokėti, tad kai kurie autoservisai ima slėpti savo veiklos apimtis, kad tik išvengtų prievolės tinkamai tvarkyti atliekas. Apklausa siekėme išsiaiškinti, kiek klientams svarbu, kad autoservisai paisytų aplinkosauginių reikalavimų“, – sakė AAI direktorius Alfredas Skinulis.

Visos Lietuvos įmonės, kurių veikloje susidaro atliekų, jų susidarymo apskaitą privalo vesti vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje (GPAIS). Toks reikalavimas taikomas ir autoservisams bei fiziniams asmenims, užsiimantiems automobilių remontu, priežiūra ar ardymu.

Apklausą apie autoservisų veiklą AAI užsakymu atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“ 2023 metų gegužės mėn. Apklausoje dalyvavo 1009 18–75 metų amžiaus Lietuvos miestų ir kaimų gyventojai.

Šaltinis: Etaplius