Be kategorijos

Apklausa: daugiau nei 80 proc. šalies žmonių svarbu, kad bent viena vaistinė būtų šalia namų

2022.11.24
  Atšalus orams vaistininkai pastebi, kad išaugus sergamumui ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, gyventojai dažniau renkasi ateiti į vaistinę ne tik įsigyti vaistinių preparatų, bet ir pasikonsultuoti. Bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa atskleidė, kad absoliuti dauguma šalies gyventojų itin palankiai vertina faktą, kad vaistinių prieinamumas Lietuvoje yra itin geras, rašoma pranešime žiniasklaidai.

88 proc. apklausoje dalyvavusių gyventojų yra svarbu, kad netoli namų veiktų bent viena ar kelios vaistinės, kur prireikus būtų galima įsigyti vaistinių preparatų.

„Sveikata žmonėms yra vienas didžiausių turtų, todėl daugeliui žmonių itin palanku, jei šalia namų veikia bent viena vaistinė. Juolab, kad didesnių ar mažesnių sveikatos sutrikimų turi didžioji šalies populiacijos dalis, be to, reikia įvertinti faktą, kad esame sparčiai senstanti visuomenė.

Bene kiekvienas esame susidūrę su tuo, kad negalėdami greitai patekti pas gydytoją, keliaujame į vaistinę ir ten gauname reikiamą pagalbą. Juk vaistinėse lankosi ne tik pacientai su rimtomis diagnozėmis, bet ir nesunkius negalavimus patyrę gyventojai“, – sako Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

 

Daugiau vaistinių – daugiau patogumo gyventojams

Lietuva yra tarp pirmaujančių šalių Europos Sąjungoje (ES) pagal vaistinių skaičių, tenkantį 100 tūkst. gyventojų. Skaičiuojama, kad šalyje 100 tūkst. gyventojų tenka maždaug 47 vaistinės, kai ES vidurkis siekia 32.

„Spinter tyrimai“ apklausos duomenimis, 79 proc. respondentų teigiamai vertina tokį didelį vaistinių prieinamumą. Didžioji dalis (44 proc.) – dėl didesnio patogumo, nes nereikia toli vykti į vaistinę ar ilgai laukti eilėse. Dar 35 proc. gyventojų įsitikinę, kad didelė vaistinių konkurencija padeda užtikrinti geresnes kainas ir didesnį vaistų prieinamumą.

Vos 12 proc. šalies gyventojų neigiamai vertina faktą, kad vaistinių prieinamumas Lietuvoje – vienas didžiausių ES.

Pasak Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkės Kristinos Nemaniūtės-Gagės, nors esame trečioje vietoje ES pagal vaistinių skaičių, dar negalime teigti, kad turime be priekaištų veikiančią sveikatos sistemą.

„Mūsų tikslas turėtų būti sveikesnė ir ilgaamžiškesnė visuomenė, o to pasiekti padėtų ir paslaugų plėtra jau egzistuojančiame šalies vaistinių tinkle. Vaistinėse galima plėsti vakcinavimo apimtis, gerinti farmacinės rūpybos paslaugas, suteikti galimybę vaistininkui pratęsti kompensuojamųjų vaistų receptą su gydytojo sutikimu ir pan.“, – teigia ji.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenimis, Lietuvoje veikia 1304 vaistinės, jose dirba 3451 licencijuotas vaistininkas ir 1234 vaistininko padėjėjai.

Reprezentatyvioje bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausoje šiemet birželio 18–28 dienomis dalyvavo 1015 gyventojų, kurių amžius 18–75 metai.

Šaltinis: lrt.lt