Be kategorijos

Tyrimas atskleidė, kad pritvirtinti kamšteliai paskatino rinktis tvaresnes pakuotes

Kas vasarą galėtų sumažinti troškulį? Tikrai ne mintis apie prie butelio pritvirtintą kamštelį. Visuomenės apklausa parodė, kad gamintojų sprendimas tvirtinti kamštelius prie butelių neturėjo žymesnės įtakos daugumos vartotojų pasirinkimams ir elgsenai.

„Aiškią tvarumo kryptį rodantis Europos Sąjungos žaliasis kursas atneša pokyčių į mūsų visų gyvenimą. Labai svarbu išmokti tinkamai reaguoti ir prisitaikyti prie permainų, naujų sprendimų. Dauguma gėrimų gamintojų ir importuotojų įrodė, kad pokyčiams yra pasirengę ir juos palaiko, mat butelius su pritvirtintais kamšteliais rinkai pristatė nelaukę liepos 3 dienos, nuo kurios visoje ES uždrausta tiekti rinkai PET plastiko butelius ir kombinuotą gėrimų tarą su nepritvirtintais iš plastiko pagamintais kamšteliais”, – pastebi VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ vadovas Gintaras Varnas.

Pasak G. Varno, šios naujovės tikslas – saugoti aplinką. Draudimas numatytas Europos Sąjungos 2019 metais priimtoje Vienkartinio plastiko mažinimo direktyvoje ir perkeltas į Atliekų tvarkymo įstatymą. Teisės aktų pokyčiais siekiama įtvirtinti naujas gamintojų praktikas, kurias palaikytų vartotojai. Pritvirtinus kamštelius, šie rečiau pasimes vietose, kur dažniausiai gamtoje yra vartojami gėrimai: paežerėse, miško stovyklavietėse, parkuose ir kt.

Prieš priimant šią direktyvą Europos Komisijos užsakymu atlikta studija parodė, kad kamšteliai ir dangteliai patenka tarp dešimties dažniausiai ES šalių paplūdimiuose, pajūryje ir jūroje randamų šiukšlių rūšių, kadangi juos atsukus dažnai nukrinta ir pasimeta.

Impulsas ieškoti tvaresnių pakuočių

Per gegužę USAD iniciatyva atliktą apklausą dauguma (72 proc.) apklaustųjų nurodė, kad gamintojų sprendimas tvirtinti kamštelius prie butelių neturėjo jokios įtakos.

Vis dėlto vienam iš septynių gyventojų tai tapo motyvu rinktis gėrimus būtent tų gamintojų, kurie tvirtina kamštelius prie butelių. Anot G. Varno, tai patvirtina pasaulyje pastebimą tendenciją, kad vis daugiau vartotojų turi lūkesčių dėl tvarumo ir savo „piniginėmis balsuoja“ už produktus, kurie yra tvaresni. Tad konkuruodami dėl pirkėjų vis daugiau gamintojų stengiasi atliepti vartotojų lūkesčius.

USAD vadovas G. Varnas atkreipia dėmesį, kad naujasis draudimas netaikomas stiklinei ir metalinei gėrimų tarai su plastikiniais kamšteliais ir dangteliais, taip pat gėrimų tarai su metaliniais kamšteliais ir dangteliais su plastikiniu sandarinimo sluoksniu, nes jie nelaikomi pagamintais iš plastiko.

„Nors Lietuvos rinkoje likusioms pakuotėms su seno tipo kamšteliais ir dangteliais išpardavimo laikotarpis neribojamas, tačiau palaipsniui lentynose jų bus matoma vis mažiau, kol nebeliks visai, nes kiekvienas gamintojas ir importuotojas savo produktus nori parduoti. Senųjų vietą užima gėrimai naujo tipo pakuotėse, kurios visiškai atitinka įstatymų reikalavimus“, – teigia G. Varnas.

Aplinkos ministerijos duomenimis, jeigu gėrimų tara su nepritvirtintu kamšteliu pateikta Lietuvos rinkai iki 2024 m. liepos 2 d. imtinai, ją bus galima platinti, užpildyti, parduoti, dalinti neribotą laiką. Ši data turės būti nurodyta gamintojo arba tiekėjo sąskaitoje-faktūroje, fizinis perdavimas gali įvykti ir vėliau.

Moterys naujovę priėmė lengviau negu vyrai

Gegužę atlikta gyventojų apklausa parodė, kad didžiąją dalį Lietuvos žmonių galima laikyti ekočempionais, nes jie pokyčius priėmė palankiai ir palaikė. Tyrimo duomenimis, ekočempionų gretose daugiau yra moterų negu vyrų, nes jos dažniau nurodė, kad prie butelio pritvirtinti kamšteliai neturėjo įtakos elgsenai.

Pastebėta, kad tarp vyrų daugiau bus tokių, kurie parduotuvėse ieškos senojo tipo pakuočių su nepritvirtintais kamšteliais. Nors, apskritai, į savotišką butelių medžioklę leisis labai maža – vos 5 proc. – visų apklaustųjų dalis. Aplinkos ministerijos specialistai šiems gyventojams pataria būtinai pasirūpinti, kad dangteliai ar kamšteliai nepasimestų, būtų tinkamai surūšiuoti kartu su gėrimų tara – arba priduoti į taromatus, arba sumesti į plastikui skirtus konteinerius.

Apibendrindamas tyrimo rezultatus G. Varnas pastebi, kad pokyčius vienodai stipriai palaiko tiek miestų, tiek miestelių ir kaimų vietovių gyventojai. O lyginant skirtingo amžiaus gyventojų grupes, lengviausiai prie tvarumo sprendimų prisitaiko ir juos palaiko vyresnio amžiaus žmonės, savo elgesiu pritariantys šūkiui „Gerai, kai yra, kas laiko“.

PET plastiko buteliai sudaro daugiau negu pusę kasmet grąžinamų pakuočių vienetų. USAD duomenimis, 2023 metais gyventojai grąžino 353 mln. PET butelių.

Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimą, USAD užsakymu gegužę atliko bendrovė „Spinter tyrimai“. Iš viso apklausta 1016 žmonių skirtingose šalies vietovėse, jų amžius – nuo 18 iki 75 metų amžiaus. Tyrimo tikslas – išaiškinti šalies gyventojų aplinkos švaros, taršos ir naujų pakuočių (su pritvirtintu kamšteliu) vertinimą.

 

Šaltinis: BNS.lt