Be kategorijos

Savo finansus ir išlaidas lietuviai planuoja vangiai

2023.05.06
Finansų planavimas ir plano laikymasis didžiajai daliai tautiečių vis dar yra sunkiai įgyvendinamas. Beveik du trečdaliai (64 proc.) šalies gyventojų finansus planuoja bei išlaidas seka tiesiog „savo galvoje“, atskleidė reprezentatyvi „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikta apklausa.

Kaip skelbiama pranešime, per praėjusius metus apie trečdalis šalies gyventojų bent kartą susidūrė su finansų trūkumu kasdieniams poreikiams patenkinti. Finansų ekspertai pažymi, kad daliai jų išvengti tokios situacijos būtų padėjęs mėnesio biudžeto planas ir jo laikymasis, mat tarp susidūrusių su pinigų trūkumu patenka ir gerokai didesnį nei vidutinį atlyginimą gaunantys asmenys.

Nors intuityviai planuojančių savo finansus – dauguma, pastarųjų kelerių metų negandos išmokė šiek tiek daugiau dėmesio skirti efektyviam biudžeto valdymui. Kaip rodo apklausa, sakančių, kad tai daro „savo galvoje“, palyginti su 2017 m., sumažėjo 4 proc. punktais.

Tyrimas taip pat atskleidžia, kad 22 proc. gyventojų finansus planuoja naudodami savo sukurtą sistemą elektronine forma. Neretai tai – „Excel“ ar kitos programos lentelėje sudarytas biudžetas. Kiek mažesnė dalis (18 proc.) biudžeto lentelę pildo popieriuje. 10 proc. respondentų nurodo besinaudojantys interneto banke esančiais įrankiais, dar 8 proc. – kitais internete esančiais įrankiais ar išmaniosiomis programėlėmis.

Kaip pagrindines priežastis planuoti savo finansus gyventojai įvardija siekį nepritrūkti pinigų būtinosioms išlaidoms (67 proc.), norą įsigyti didesnį pirkinį (39 proc.) bei užtikrintumą dėl ateities (36 proc.). Visiškai neplanuojančių savo finansų – mažuma. Visai to nedarantys sako tik 7 proc. respondentų.

„Swedbank“ finansų instituto ekspertė Justina Bagdanavičiūtė sako, kad į biudžeto sudarymą ir jo laikymąsi reikėtų žiūrėti ne kaip į savęs ribojimą, o kaip į būdą užtikrinti savo finansų kontrolę bei saugumą. Kartu tai – efektyviausias būdas siekti tiek trumpalaikių, tiek ir ilgalaikių finansinių tikslų.

„Ir nors stoti į akistatą su savo piniginėmis nuodėmėmis nėra lengva, efektyvus finansų planavimas prasideda būtent nuo to. Norėdami pagaliau išvengti finansinių akligatvių, peržiūrėkite savo pastarųjų poros mėnesių išlaidas iki pačių smulkiausių.

Netruksite pastebėti tas sritis, kurioms išleidžiate daugiau, nei iš tiesų vertėtų. Taip pat galėsite identifikuoti, kokios kas mėnesį patiriamos išlaidos yra būtinos, o kurias galite sumažinti, kad išvengtumėte bereikalingos įtampos ar sutaupytumėte norimam tikslui“, – pataria finansų ekspertė.   R

eprezentatyvų šalies gyventojų atliko nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Apklausoje dalyvavo 1015 respondentų, tyrimo rezultatai reprezentuoja šalies gyventojų nuo 18 iki 75 metų nuomones ir vertinimus.

Šaltinis: lrt.lt