Be kategorijos

NT plėtotojai šiemet tikisi augimo

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai, pesimistiškai žvelgę į 2023 m., šiais metais jau tikisi geresnių rezultatų. Tokius rezultatus fiksuoja Lietuvos NT plėtros asociacija (LNTPA), skelbdama sektoriaus lūkesčių indeksą.

Metų pradžioje apklausus 47 NT vystytojų, fiksuojama indekso vertė siekia 64. Jei vertė yra didesnė nei 50, tai rodo, kad NT sektoriuje artimiausiu metu laukiama augimo.

Palyginkime: 2023 m. ji siekė 50 ir buvo mažiausia nuo indekso sudarymo pradžios, 2022 m. – 72. 2021 m. indeksas nebuvo skaičiuojamas dėl pandemijos.

„Viena iš dedamųjų, kas lėmė pozityvesnes nuotaikas, tai, kad galimybių yra. Turėsime nemažai galimybių savivaldose, jei mažės biurokratija, šitame indekse tai užfiksuota. Šiemet planuojama, kad darbų bus: ne vien būsto, bet ir infrastruktūros, prekybos ir kitų projektų“, – kasmetinėje NT plėtros asociacijos organizuojamoje konferencijoje „Core“ teigė Mindaugas Statulevičius, LNTPA vadovas.

70% apklaustų įmonių atsakė, kad praėjusių metų lūkesčius pavyko viršyti, iš jų 11% teigė, kad savo tikslus viršijo daugiau nei dukart.

„Pernai daryti spėjimai galėjo nepasiteisinti, nes gyvename turbulencijos laikais, bet tai, kad daugelio lūkesčiai pasitvirtino, rodo tam tikrą stabilumą“, – sakė M. Statulevičius.

Remiantis apklausos duomenimis, užtikrintas augimas matomas darbų (72) ir pajėgumų (73) apimtyje, taip pat pakilo darbų užsakymų rodiklis (66).

NT lygio rodiklis sumažėjo iki 42 (2023 m. buvo 44).

„Vertinant finansinius lūkesčių indekso aspektus, prognozuojamas nuosaikus, bet greitesnis nei ankstesniais metais darbuotojų darbo užmokesčio augimas (79) bei įmonių skolinimosi poreikis (69). Darbų paklausa vidaus rinkoje iš recesijos iškopia į augimą – rodiklis siekia 58. Žaliavų kainoms ir šiais metais neprognozuojama pokyčių (45, buvo 47)“, – rašo apklausos rengėjai.

Vertindami 2023 m. rezultatams įtakos turėjusius veiksnius, respondentai nurodė EURIBOR palūkanų normų augimą (57%), gyventojų lūkesčius (34%) ir ekonominę šalies situaciją (26%).

Pusės respondentų nuomone, 2024 m. didžiausios paskatos NT plėtrai bus pingantis skolinimasis, rečiau paminėta gerėjanti ekonominė situacija (17%) bei esantis NT pasiūlos lygis (11%).

Klausiami apie kliūtis NT plėtrai 2024 m., respondentai dažniausiai nurodė biurokratinius trikdžius, nepalankią teisinę bazė ir nesklandų naujų tvarkų įgyvendinimą (34%) ir neapibrėžtumą dėl karo Ukrainoje (23%).

„Tai reiškia, kad sklandžiam NT sektoriaus vystymuisi labiausiai kenkia ne objektyvūs išorės veiksniai, tokie kaip geopolitika, pasaulio ekonominė būsena, bet subjektyvios, valstybės viduje dirbtinai sukeliamos priežastys“, – kalba M. Statulevičius.

Jis pridūrė, kad viešojo ir privataus sektorių partnerystės (PPP) būdu vykdomi karinės infrastruktūros projektai, yra gerasis pavyzdys, kad objektai gali būti pastatyti greitai.

2024 m. į gyvenamosios paskirties projektus dažniausiai planuojama investuoti daugiau nei 10 mln. Eur (51%), tuo metu  į komercinės paskirties projektus vystytojai dažniausiai ruošiasi investuoti iki 5–15 mln. Eur (27%) arba ketina apkritai neinvestuoti (27%).

„Matome, kad išaugo NT plėtotojų gretos, kurie būsto segmente planuoja investuoti daugiau nei 10 mln. Eur. Jei praeitais metais tokių turėjome 35%, tai šiais metais – 51%. Tačiau reikia pastebėti, kad ūgtelėjo statytojų skaičius, kurie neplanuoja jokių investicijų gyvenamojo NT sektoriuje: 2023 m. tokių buvo 12%, šiais – jau 20%“, – komentuoja LNTPA vadovas.

Absoliuti dauguma (87%) NT vystytojų 2022 m. naujus projektus planuoja Vilniuje. Kaune ir Klaipėdoje tą daryti ketina po 15% apklaustų įmonių, Šiauliuose  – 7%.

Patraukliausiu būstu vis dar laikomas 32–50 kv. m ploto (74%), tuo metu patraukli kaina liko nepakitusi nuo 2022 metų – tarp 87.000–145.000 Eur (63%).

Šaltinis: VZ.lt