Vyriausybės kanceliarijos užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“ atliko šalies gyventojų informuotumo apie Lietuvos ateities viziją „Lietuva 2050“ tyrimą.
Tyrimas parodė, kad beveik penktadalis (18 proc.) suaugusių Lietuvos gyventojų girdėjo apie Lietuvos ateities viziją „Lietuva 2050“, o 52 proc. dar negirdėjusių respondentų norėtų apie ją sužinoti daugiau.
„Vizijos rengėjus labai džiugina didelis visuomenės domėjimasis Lietuvos ateities klausimais. Tyrimo rezultatai pranoko pradinį – kuklesnį – mūsų lūkestį, todėl pokalbiai apie Lietuvos ateitį bus tęsiami“, – sako už Lietuvos ateities vizijos „Lietuva 2050“ rengimą atsakingas Ministrės Pirmininkės patarėjas strateginio valdymo klausimais Darius Žeruolis.
Tyrimo metu buvo apklausti 1 008 šalies gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Daugiau nei pusė girdėjusių (58 proc.) apie „Lietuva 2050“ sužinojo iš žiniasklaidos, 24 proc. – iš socialinių tinklų, 9 proc. – renginių, susitikimų metu, 4 proc. – iš artimųjų.
67 proc. girdėjusių apie „Lietuva 2050“ sužinojo apie viziją jos rengimo metu. 31 proc. girdėjusiųjų žino, kad Seimas viziją jau patvirtino, o 25 proc. žino ir vizijos šūkį „Kelrodė Lietuva: valstybė, kurioje noriu gyventi ir kurti. Valstybė, kurią noriu saugoti“. 8 proc. girdėjusių apie „Lietuva 2050“ teigia skaitę ir vizijos tekstą.
Kaip žinia, 2023 m. gruodžio 23 d. Seimas priėmė vieną reikšmingiausių parlamento rudens sesijos sprendimų ir patvirtino Lietuvos ateities viziją „Lietuva 2050“.
Pagrindines vizijos vertybines nuostatas atspindi jos trumpoji formuluotė – „Kelrodė Lietuva: valstybė, kurioje noriu gyventi ir kurti. Valstybė, kurią noriu saugoti“. Šioje formuluotėje atsispindi ir emocinis žmonių ryšys su Lietuva, ir asmeninis įsipareigojimas jos ateičiai.
Dokumente išskiriamos penkios esminės pažangos kryptys: demokratinė kultūra ir valdysena; švietimo, sveikatos ir socialinė politika; ekonomikos proveržis; tarptautinė politika ir saugumo stiprinimas; infrastruktūros ir gyvenimo aplinkos tobulinimas. Taip pat apibrėžti du vizijos jungiamieji principai: gamtinės aplinkos tausojimas ir technologijų bei inovacijų taikymas; kultūra yra valstybės ir visuomenės pažangos pamatas.
„Lietuva 2050“ įgyvendinama per Nacionalinį pažangos planą – detalų dešimtmečio veiksmų planą. Vizijos įgyvendinimą koordinuoja Vyriausybė, o jį prižiūrės Valstybės pažangos taryba, sudaryta iš ekspertų, pilietinės visuomenės ir valstybės institucijų atstovų.
Su šalies gyventojų informuotumo apie Lietuvos ateities viziją „Lietuva 2050“ tyrimo rezultatais galite susipažinti čia.
Šaltinis: LRV.lt