„AUGA group“ užsakymu 2024 m. vasario mėn. pabaigoje „Spinter research“ atliko šalies gyventojų nuomonės tyrimą, kuriuo siekta išsiaiškinti visuomenės supratimą apie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Tyrimas parodė, kad nors šalies gyventojai supranta, kas yra neigiamą poveikį aplinkai sukeliančios emisijos, tačiau nėra pakankamai susipažinę su priežastimis, kurios tai sukuria bei turi reikšmingą įtaką klimato kaitai.
Tyrimo metu nustatyta, kad 83 proc. apklaustųjų supranta sąvoką šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Taip pat tyrimo dalyvių buvo paklausta, kokios dvi sritys jų manymu sudaro didžiausią dalį parduotuvėje perkamo ekologiško pieno šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Respondentams buvo pateikti keturi galimi variantai: galvijų pašarų gamyba, žaliavinio pieno gamyba, žaliavinio pieno perdirbimas į galutinį produktą ir produkto pakuotė.
Didžioji dalis arba 33 proc. apklaustųjų teigė, kad daugiausia emisijų sukuria galvijų pašarų gamyba (laukų tręšimas mėšlu, laistymas, traktorių ir kombainų veikla, energija pašarų džiovinimui). Antroje vietoje apklaustieji išskyrė pakuotę – beveik 30 proc. respondentų mano, kad jos gamyba, produkto pakavimas, atliekų tvarkymas sukuria reikšmingai didelę dalį emisijų visame pieno gamybos cikle.
„Tyrimas parodė, kad apklaustieji yra teisūs iš dalies. Kartu su KTU mokslininkais esame atlikę savo ekologiško pieno emisijų skaičiavimus, apimant tas pačias kategorijas, kurias vertino ir tyrimo dalyviai. Remiantis mokslininkų patvirtintomis išvadomis didžioji dalis emisijų, kitaip tariant, 42,5 proc. yra sugeneruojama galvijų pašarų gamybos metu. Nedaug atsilieka ir antru numeriu visgi rikiuojasi ne pakuotė, kaip galvoja apklaustieji, o žaliavinio pieno gamyba – ši veikla sukuria net 41,7 proc. galutinio pieno produkto emisijų“, – sako Laurynas Miškinis, „AUGA group“ ekologinių produktų vystymo ir komercijos vadovas.
Remiantis KTU mokslininkų išvadomis, pakuotė sugeneruoja tik 9,1 proc. nuo visų pieno produkto emisijų ir rikiuojasi trečioje vietoje, o žaliavinio pieno perdirbimas – 6,6 proc. Anot L. Miškinio, akivaizdu, kad visuomenės nuomonė apie pakuotes yra paremta ilgamete įvairių verslų ir institucijų komunikacija apie pakuotės žalą gamtai, bet ne produkto gamybos metu susidarančias emisijas.
„Be abejonės – produktų gamintojai turėtų ieškoti tvaresnių pakuočių alternatyvų, o vartotojai – jas tvarkingai rūšiuoti. Tačiau didžioji emisijų problema, ką rodo mokslu grįsti tyrimai, slypi kituose maisto grandinės etapuose, nematomuose vartotojams. Pieno produktų atveju – net 84 proc. emisijų susidaro būtent žaliavos gamyboje. Dėl šios priežasties „AUGA group“ jau ilgus metus kuria tvarias žemės ūkio technologijas – iškastinio kuro nenaudojančius traktorius, specializuotą parašų technologiją mažinančią metano emisijas gyvulininkystės veikloje“, – sako L. Miškinis.
2023 m. pradžioje „AUGA group“ pristatė visuomenei pirmąją biometanu ir elektra varomų traktorių „AUGA M1“ gamyklinę partiją. Vienas toks traktorius, palyginti su dyzelinu varomais analogais, sumažins 114 tonų anglies dvideginio emisijų per metus. Įmonių grupė taip pat kuria ir kitas, tvariu kuru varomas žemės ūkio mašinas, bei vysto metano emisijas iš gyvulininkystės veiklos mažinančią specializuotų pašarų technologiją, kurios bandymų rezultatus vertino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademija. Nustatyta, kad šios technologijos prototipas jau šiandien leidžia padidinti primilžį be įtakos pieno kokybei ir 32 proc. sumažinti karvių virškinimo procesų sukuriamas metano emisijas per žaliavinio pieno litrą.
Apie visuomenės nuomonės tyrimą:
Šalies gyventojų nuomonės tyrimas buvo vykdomas 2024 m. vasario mėn. pabaigoje. Tyrimo metu buvo apklausti 1017 18-75 m. amžiaus šalies gyventojai iš visos Lietuvos (45 proc. jų buvo iš didžiųjų Lietuvos miestų). Tyrimą „AUGA group“ užsakymu atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter research“.
Apie „AUGA group“:
Įmonių grupė vysto ekologinę bei regeneracinę konvencinę žemdirbystę, taikydama tvaraus ūkininkavimo modelį, kuria emisijas mažinančias žemės ūkio technologijas ir siūlo tvaresnius ekologiškus produktus vartotojams bei žaliavas perdirbėjams.
Šaltinis: BNS